نوشته های محمد جواد شکوری مقدم
به همراه یک تیم صمیمی و مهربان سرویس های آپارات ، فیلیمو ، میهن بلاگ و صبا ویژن ... را مدیریت می کنیم
کلوب دات کام پس از 12 سال فعالیت خاموش می شود
یکشنبه 23 مهر 1396-12:32 بعد از ظهر


12 سال پیش، یک تیم سه نفره جوان و با انگیزه با ظهور مفهوم شبکه های اجتماعی در دنیای دیجیتال، شروع به توسعه یک شبکه اجتماعی بومی، با الگوبرداری از قهرمان شبکه های اجتماعی آن زمان یعنی سرویس اورکات نمودند. 

زمانی که راه اندازی و مدیریت یک شبکه اجتماعی از ترانزیت کراک و شیشه در این کشور خطرناک تر و پر دردسر تر بود.

آن دوران سخت، مصادف با شروع دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بود، زمانی که هیچ تصویر روشنی از مدیریت فضای دیجیتال و بخصوص مفهوم شبکه های اجتماعی و سایتهای کاربر محور وجود نداشت.

فقط چند لحظه فرض کنید، شما به عنوان مدیر کلوب دات کام، مسئول تمامی فعالیت ها و محتوای پست ها، عکس ها و کامنت های نزدیک به یک میلیون کاربر بودید، دنیایی پر از خلاهای قانونی و کم تجربه گی دستگاه های اجرایی، قضایی و پلیسی.

این محتوایی که امروز به چرخش آن بر روی تلگرام عادت کرده اید، هرگز قابل رشد و گردش در شبکه های اجتماعی و وبلاگ های آن دوره نبود. کلوب دات کام نزدیک به 3 بار کاملا فیلتر شد، بار آخر رفع فیلتر ما 28 روز بطول انجامید، اگر وب مستر یا کشاورز باشید شاید کمی ملتفت شوید که چگونه بعد از 28 روز زمینی خشکیده و بی رونق را دوباره باید گرم فعالیت و حضور مردم کرد !

خاطرم هست آن دوران، یک بار بخشی که مسئولیت مدیریت و پالایش فضای مجازی را به تازگی به ایشان سپرده بودند، ما و چند سرویس وبلاگ دیگر را صدا کردند و یکی از آن دوستان که هنوز مسند اجرایی دارند صریحا خطاب به چند جوان مهندس با انگیزه فرمودند :

"اگر شما را دستگیر نمی کنیم این فقط لطف ما است و باید مراقب رفتارتان باشید "

شریان حیاتی یک شبکه اجتماعی و سایت کابر محور فقط و فقط محتوای آن است، مقوله ای که آن روزها بسیار بسیار محدود بود و امروز هم بگونه ای دیگر محدود است.

کلوب دات کام جزو 3 سرویس پر ترافیک ایران بود، درخت پر شاخه برگ کلوب را، پس از فیلترهای مکرر هر روز بی رونق تر کردند و نه دل و دماغی برای مردم ماند و نه برای مدیران آن و امروز بسیاری از همان مسئولین نادم و پشیمان هستند ولیکن چه سود ؟!

کشور عجیبی داریم، زمان که می گذرد دغدغه های گذشته به مزاح و شوخی تبدیل می شود، باورتان می شود چاپ کارت ویزیت، یک روزی نیاز به مجوز و ممیزی وزارت ارشاد داشت؟ ماجرای دستگاه فکس؟ دستگاه ویدیو؟ و دهها موضوع دیگر پس از گذشت یک دهه  امروز به لطیفه تبدیل شده اند، ماجرا و مشکلات آن روز ما هم امروز به لطیفه می ماند.

آن که هر روز از خواب بلند شوی و منتظر فیلتر شدن و کلا تعطیلی کسب و کارت باشی !!

این روزها هم دوستان عزیزی شروع کرده اند به جریان سازی، تضعیف و شکایت از جریان جدید محتواسازی کاربران در آپارات و سرویس های دیگر که بلاشک این مسیر تولید محتوا بومی، به نفع کشور و فرهنگ امروز ما است .

هر ماه روزنامه یا دوست جدیدی مقاله ای می نویسد که وا اسلاما، وا حجابا، این چه محتوایی است که مردم تولید می کنند !! یا صدا و سیما شکایت می کند که چرا پخش زنده می روید، بیاید 50 درصد سهامتان را به نام ما کنید تا اجازه پخش زنده بدهیم !! 

باورتان می شود دختری آرایش کردن خود را در اینستاگرام پخش زنده می کند و 20 هزار نفر آنلاین می بینند و انواع کامنت های مرتبط برایش می فرستند بعد صدا و سیما پیغام و پسغام تهدیدآمیز بابت پخش زنده های سایت آپارات از هیات های عزاداری محرم گرفته تا میزگرد آقای مهران مدیری و پخش زنده فلان سمینار برای ما می فرستد و هر روز بدنبال شکایت جدیدی است و می فرماید اگر می خواهید به این فعالیت ادامه دهید تشریف بیاورید مجوز IPTV بگیرید و به ما سهام دهید و ....


برادر من دیگر بس است، این داستان شما هم دو سال بعد لطیفه دیگری خواهد شد، وقتی زورتان یا دستتان به سرویس اینستاگرام یا تلگرام  نمی رسد برای چه به سراغ ما می آئید؛ آنهم با تهدید؟ ! 


امروز بیش از 120 سری، محتوای هفتگی توسط کاربران  در تهران و شهرستان ها تولید می شود و نزدیک به 1200 نفر اشتغال زایی کرده است. گریزی از جریان تکنولوژی وجود ندارد، در بستر آپارات نباشد، هزاران راه دیگر برای نشر آن وجود دارد. در این یک صد برنامه قطعا اشکالاتی هست و بعدا هم بیشتر پیش خواهد آمد، مگر با غیر از صبوری و تدبیر و با ضدیت و از ریشه درآوردن می شود درخت تنومندی را اصلاح و پربار کرد ؟ 

قحطی محتوا ویدیویی، چنان گریبان گیر کشور شده که یک شبکه 50 نفره ماهواره ایی آنچنان در کشور  مخاطب پیدا کرده که روزی چندین پرونده رسیدگی به تبلیغات کسب و کارها، در آن تشکیل می شود !

مقاله هایی که امروز، علیه محتواهای تولید شده فرزندان رشد یافته در بستر فرهنگی خود می زنید، که شاید ذائقه شان را نمی پسندید، نکند فردا به لطیفه هایی شبیه ماجرای کلوب تبدیل شود! و دوباره کار از کار گذشته باشد و این همه نشاط به سیل سرخوردگی بدل شود.

و کلام آخر آنکه

نگهداری سایت کلوب دات کام با شرایط فعلی، محدودیت ها و عدم تمایل به توسعه آن بیش از این صلاح نیست و شرکت صباایده تصمیم به خاموشی این سرویس در انتهای پاییز دارد. از کاربران عزیز و قدیمی این سرویس دردمندانه پوزش می طلبیم و تقاضا داریم در این فرصت یکی دوماهه اگر محتوای خاصی برای کپی برداری یا ذخیره نسخه پشتیبان در نظر دارند از فرصت استفاده کنند.

اگر کم و کسری در سرویس دهی - چه در ابعاد فنی و چه محتوایی- دیدید با عنایت به موارد فوق بنده و تیممان را حلال بفرمایید .

والسلام
محمد جواد شکوری مقدم

جمعه 5 آبان 1396 10:56 بعد از ظهر
بنظرم اصلا این سایت رو نبدنید دارید دارید اشتباه بزرگی میكنید چون این سایت بین مردم شناخته شده است و میشه بهتر توسعه داد، اگر این سایت بسته شود زحمت ١٢ ساله شما از بین خواهد رفت مطمئنم صدا و سیما همینو میخواد یه سرویس مثل شما ارائه بده جای شما رو بگیره
اشتباه یاهو با اینكه بهترین بود ولی بنظر خیلی ها اشتباه كرد مسنجرش رو بست شما هم اگه این سایت رو ببندید اشتباه بزرگی خواهید كرد..! با تشكر از كلوپ
آرام
جمعه 5 آبان 1396 10:26 بعد از ظهر
نکنییییییییییییییید توروخدااااااا
جمعه 5 آبان 1396 10:23 بعد از ظهر
نکنید نبندید خاره هامون رو ازبین نبرید
آنا آرامش
جمعه 5 آبان 1396 09:52 بعد از ظهر
نههههههههه نگید كه داره بسته میشه خواهش میكنم دلسرد نشید
فریدون
جمعه 5 آبان 1396 09:48 بعد از ظهر
12سال زحمت کشیدید که حالا جا خالی کنید؟؟؟؟من که راضی نیستم...شیرم رو حلالتون نمیکنم خخخخخخخ
جمعه 5 آبان 1396 09:38 بعد از ظهر
من و همسرم هم اینجا آشنا شدیم
اون الان داره با کسای دیگه هم آشنا میشه....!!!
مهدی
جمعه 5 آبان 1396 09:25 بعد از ظهر
باسلام وعرض ادب
تاکی فیلتر و فیلتر شکن و..! ان شالله روزی برسه که نیاز به فیلتر وبسته شدن همچین شبکه های بومی نباشه.
امیر
جمعه 5 آبان 1396 08:34 بعد از ظهر
کلوب تو بهترین بودی و هستی. باش برای همیشه. همانطور که قبلا در برابر فیلترها مردانه ایستادی. اکنون هم بایست و مردانه از اعضای خودت حمایت کن. به یاد بیاور زمان ی را که در سالگرد تاسیس کلوب امکاناتش را رایگان کردی و به علت تعداد زیاد ورود اعضا در یک زمان سرور کلوب پاسخگو نبود و از دسترس خارج شد. کلوب تو در ذهن و روح و قلب مایی. مردانه بایست. این روزها می گذرد همانطور که روزهای فیلترینگ را پشت سر گذاشتی. همیشه دوستت داریم
احمدی
جمعه 5 آبان 1396 08:31 بعد از ظهر
سلام.جناب شکوری مقدم من اندک آشنایی با اینترنت دارم و نظرم تا این حد است که دامنه که 12 سال سابقه و رتبه عالی دارد هیچوقت کنار نمیگذارند.سالهاست که مدیریت انعطاف پذیر یا استراتژیک بیان می کند باید به روز بود و امروز ممکن است یک روش یا کار جدید،روش و کار قدیمی را کنار بگذارد و کسی که به روز نباشد با نمیتواند رقابت نماید.البته شما سایتهای خوب دیگر هم دارید.درست است کلوب یا دیگر شبکه های اجتماعی با رشد شبکه های اجتماعی جدید تحت گوشی همراه ،کاربران خود را از دست داده اند اما با یک ایده یا روش جدید اگر همپا با شبکه های اجتماعی جدید شود بسیار بیشتر از گذشته پیشرفت خواهد نمود
Pooya Soleimani
جمعه 5 آبان 1396 08:31 بعد از ظهر
موفق باشید :)
به امید روزی که این مشکلات حل شوند
نسترن حمیدی
جمعه 5 آبان 1396 08:22 بعد از ظهر
ما دهه شصتی ها کلی خاطره با کلوب داریم.اون زمانی که تلگرام و واتس آپ و لاین و اینستا نبود اینجا میومدیم و همدیگه را پیدا میکردیم. چه روزهایی که از تنهایی به کلوب پناه آوردیم و جه دوست هایی که پیدا کردیم. حیفه که تعطیل بشه. افسوس. ممنون از زحماتتون توی این چندسال
نسترن حمیدی
جمعه 5 آبان 1396 08:22 بعد از ظهر
ما دهه شصتی ها کلی خاطره با کلوب داریم.اون زمانی که تلگرام و واتس آپ و لاین و اینستا نبود اینجا میومدیم و همدیگه را پیدا میکردیم. چه روزهایی که از تنهایی به کلوب پناه آوردیم و جه دوست هایی که پیدا کردیم. حیفه که تعطیل بشه. افسوس. ممنون از زحماتتون توی این چندسال
M
جمعه 5 آبان 1396 08:11 بعد از ظهر
قشنگ معلومه جا زدین
از روز اول جا زدین
بهر حال زحمت زیادی کشیدین دستتون درد نکنه خسته نباشید
رضا
جمعه 5 آبان 1396 08:05 بعد از ظهر
مهدی
جمعه 5 آبان 1396 07:58 بعد از ظهر
بهتره بفروشیدش به جای اینکه تعطیلش کنید. من خودم عضوش نبودم ولی وقتی دیدم اینجا آقایی میگه با خانمش درکلوب آشنا شده تحت تاثیر قرار گرفتم.
Bahare
جمعه 5 آبان 1396 07:29 بعد از ظهر
سلام از خوندن متن خیلی ناراحت شدم کاش میشد سایت ب فعالیتش ادامه بده اینجا همیشه خوب بود
راه اندازی همچین سایتی دست میزد داره
دمتون گرم هرجا هستید موفق باشید...
رسول
جمعه 5 آبان 1396 07:25 بعد از ظهر
ممنون از تمام زحمات شما دوست عزیز ئ تیم خوبتون

انشاالله موفقیت های بعدی
منتظر برگشت هرچه باشکوه تر شما هستیم...
جمعه 5 آبان 1396 07:21 بعد از ظهر
ماخیلی خاطرات و روزهای خوشی داشتیم تو کلوب...توروخدا نزارید تعطییل بشه...
حاصلی
جمعه 5 آبان 1396 06:20 بعد از ظهر
با سلام و عرض ادب و احترام؛
مطالب شما را مطالعه نمودم، اینجانب به عنوان یکی از کاربران قدیمی کلوب ضمن تشکر از شما و دست اندر کاران این سایت آرزو دارم در هر زمان موفق باشد.
البته نا گفته نماند برای بنده جای بسی افسوس است که چرا سایت کلوب در حوزه اندروید و تلفن همراه ورود ننمود و اپلیکیشن جدیدی ارائه نداد که چه بسا مایه رونق دوباره آن می گردید. زیرا که بسیاری از جوانان دوارده سال پیش اکنون به دلایل مشغله زندگانی کمتر فرصت سر زدن به اکانت خود با شیوه های مرسوم سنتی و رایانه ای را داشته و قطعا وجود یک اپلیکیشن می توانست چنین کاری را برای ایشان تسهیل نماید، چراکه تلفن همراه همانگونه که از نامش پیدایست همیشه همراه ماست اما دسترسی به رایانه کمی سخت تر است.
باز هم سپاس
zahra
جمعه 5 آبان 1396 04:22 بعد از ظهر
سلام . لطفا نبندین...این ینی چی اخه بخاطر یه حرف قراره 12 سال زحمت و 12 سال رفاقت بین مردم تموم بشه ...
pnde
جمعه 5 آبان 1396 03:18 بعد از ظهر
بذارید خاطراتمون بمونه...لااقل آرشیو شه...
aram
جمعه 5 آبان 1396 03:05 بعد از ظهر
به همه خاطراتم مدیون میشید
aram
جمعه 5 آبان 1396 03:03 بعد از ظهر
نه اطفا این کار رو نکنید خواهش می کنم خواهش میکنم همه دنیام اینجاست
عرفان
جمعه 5 آبان 1396 03:00 بعد از ظهر
نزارید دست رنج 12 سالتون جلو چشماتون جون بده و بشینید نگاه کنید اقای شکوری گاهی باید مثل کوه ایستاد و جنگید با مشکلات
جمعه 5 آبان 1396 02:38 بعد از ظهر
سلام.کلوب تعطیل بشه بهتر هست.من که موافقم
یاشار
جمعه 5 آبان 1396 01:45 بعد از ظهر
در اولین روزهای فعالیت کلوب عضو شدم خاطرات بسیار شیرینی از کلوب دارم کلوب همدم تنهایی هایم بود. ادم کوشه گیری بودم ولی برخلاف عقیده خیلی ها در رهایی من ازانزوا و گوشه گیری موثر بود من در کلوب ارتباطات اجتماعی را تمرین کردم و راحتتر وارد دنیای واقعی شدم.
ghumargham
جمعه 5 آبان 1396 01:40 بعد از ظهر
واقعا نمیدونم چی بگم ولی واقعا واقعا افسوس میخورم
لیلا
جمعه 5 آبان 1396 11:20 قبل از ظهر
من با همسرم اینجا آشنا شدم.
رهگذری در باد
جمعه 5 آبان 1396 10:43 قبل از ظهر
شکوری بزرگ شووووووووو
دیگه دست از عقده گشایی هات وردار پسر. چقدر کاربران رو آزار میدی!
اشکان
جمعه 5 آبان 1396 10:26 قبل از ظهر
سلام
ظاهراً دسترسی به بحث‌های کلوب‌ها مشکلی داره، بچه‌های ما داشتن پشتیبان می‌گرفتن لطفاً امکان دسترسی به بحث‌ها هم تا پایان کلوب وجود داشته باشه، ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 31 تا 60