نوشته های محمد جواد شکوری مقدم
به همراه یک تیم صمیمی و مهربان سرویس های آپارات ، فیلیمو ، میهن بلاگ و صبا ویژن ... را مدیریت می کنیم
توسعه ، کجایی ؟ دقیقا کجایی ؟!
پنجشنبه 17 دی 1394-06:55 بعد از ظهر


روزگار عجیبی است و هر روز هم عجیب تر می شود و عده ایی در  کشور - که تحولات زمانه را نمی شناسند - بدنبال فروریختن همه چیز و نفی و انکار و ندیدن واقعیات موجودند، گاهی وقت ها حالم از این چشم بستن ها،  سوء تدبیرهای جاهلانه و بعضا هم عامدانه بهم می خورد، بعضی نیز در ظاهر ژست کمک می گیرند ولی دلهای کوچکشان از تنگ نظری رو به انفجار است.

خدا می داند که طی هفت هشت سال گذشته چند بار مرا از محل کارم با حکم جلب برده اند و چقدر سختی های مالی و چالش های فنی وگرفتاری های دیگر را پشت سر گذاشته ایم تا کم کم سرویس اشتراک ویدیو آپارات و نمایش فیلم فیلیمو مورد استقبال ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر دنیا ، بخصوص ایران، آمریکای شمالی و بخشی از اروپا قرار گرفته و روزانه بیش از 6 میلیون بار برایشان ویدیو نمایش می دهیم .

هرکس می خواست و می توانست -از صدا و سیما گرفته تا وزارت ارشاد - در حد توان و قابلیت های قانونی، ما را تحت فشار گذاشته و می گذارند، و هنوز متوجه نشده اند که بزرگترین مهاجرت انسانی تاریخ -  از فضای حقیقی به فضای مجازی - صورت گرفته و بالطبع اسم ها و رسم ها و قوانین ملموس و محدودیت های اجتماعی درفضای مجازی فرو ریخته است و باید طرحی نو در انداخت و کثیری ازمقررات وچارچوب های گذشته را به خاطره ها سپرد.

روزگاری در کشورمان هرکس که به دنبال انتشار نوشتاری بود باید از پیچ و خم مجاری قانونی اقدام می کرد و کتابش ممیزی می شد تا بتواند آن را به رویت خوانندگان  برساند، از 8 سال پیش و با حضور جدی تر وبلاگها و پس از آن شبکه های اجتماعی  و این روزها سرویس های مسیجینگ مثل تلگرام همه چیز تمام شده، هر کس هر چیزی و از هر جایی برای هر کسی می نویسد ، به همین سادگی، این یک جهش تکنولوژیک و تغییر عظیم فرهنگی - اجتماعی است و به علاقه من و شما کاری ندارد، این تکنولوژی - خوب یا بد - کار خودش را می کند و مردم هم کارخودشان را.

این روزها همان نقمت یا نعمتی که بر سر متون و نوشتار ها بارید بر سر محتواهای صوتی و تصویری  باریده است ولی مانده ام آنها که باید باورکنند چرا باور نمی کنند؟ هر چه برای عده ای ناله می کنیم و برای بعضی فریاد می کشیم که صدای مهیب این طوفان را بشنوند، انگشتان خود را در گوششان فرو برده اند که این صدای بلند را نشوند و هر چه شد، بشود ! به نظر شما نام این گونه برخورد ها با این تحول عظیم تکنیکی، اجتماعی و فرهنگی را چه می توان گذاشت؟ مقابله با تهاجم فرهنگی ؟ حفظ ارزشها؟ انسجام ملی؟ یا اشتباه تاریخی !!

پس از  1 سال و نیم کار  شبانه روزی بروی سایت نمایش فیلم فیلیمو، ناگهان گروهی به میدان می آیند و می خواهند در زمین مواتی که ما با خون دل آباد کرده ایم، سهیم شده و محدود کنند !!  و با انواع روشها چوب لای چرخ می گذارند و به قوانین و مقرراتی متمسک می شوند که تفسیرشان را در بالا دادم.

آخر برادران عزیز، انگار اصلا خبر ندارید چه شده !!! آمریکا با هالیوود ذهن جهانیان را گرفته است نه با موشک و بمب اتم، گذشته از اقشار بزرگی از مردم، اکنون در حوزه علمیه شهر قم به گزارش موثق یکی از اقوام که طلبه دروس دینی  است، بعضی از طلبه های جوان در حجره هایشان سریال های گیم آو ترونز، هاوس آو کاردز و .. می بینند، بخش قابل ملاحظه از مردم هم که کلا پای ماهواره ها هستند و عشق های مثلثی را با بستنی کاله و چیپس چی توز دنبال می کنند، این روزها حتی فیلم های سانسوری  وزارت ارشاد را هم از  سی دی فروشی روی پل ها یا سایتهای دانلود غیر قانونی فیلم  دوبله و سانسور نشده می بینند،  حال اگر آپارات و فیلیمو توانسته اند سرویسی مبتنی بر چارچوب های کلی این کشور علم کنند و خیلی از مردم هم اقبال کرده اند باید معطل شان کنید؟ تخریبشان کنید؟ خاموششان کنید؟

باید همه بیدار شویم و بدانیم  همه چیز عوض شده است، 4 ماه پیش که وزارت ارشاد و صدا و سیما دردسر های جدیدی برایمان راه انداختند، به ایشان دردمندانه گفتم شرکت نمایش فیلم  چند ملیتی نتفیلکس در حال خرید محتوای دوبله فارسی در ایران است و بزودی شروع به سرویس دهی می کند، گفتند فیلتر می شود، خندیدم که فیلترینگ دیگر مانع بتونی نیست، پرده لطیفی است که هر بچه 14 ساله ایی در 5 دقیقه یا چند سرچ ساده کنار می زند، گفتم بگذارید سایت فیلیمو با دست بازتر در محتوی و سرعت بیشتری و حداقل با محدویت های شبیه نتفیلیکس فعالیت کند، نه آنکه ما را  100 بار بیشتر محدود و رقیق کنید و در چم و خم مقررات کشور پیچ و تاب دهید، هر چه گفتم، نشنیدند و شد آنچه شدنش نمایان بود و خواهد شد آنچه نمایان است .

امروز  ایمیلی از نتفیلکس دریافت کردم که به کاربران ایرانی خوش آمد گفته و آغاز فعالیت رسمی خود در ایران را اعلام و از مردم درخواست ثبت نام می کند، وبه تبع آن یک سال و نیم تلاش شبانه روزی فنی، سرمایه گذاری مالی و محتوایی فیلیمو نیز به باد هوا رفت .!! ولی برای مردم، خوش حالم که اگر ما نتوانسته ایم به سلیقه آنها در فیلیمو سرویس دهیم، حداقل یک سرویس خوب با محتوی مورد سلیقه شان را دریافت می کنند.

حالا دست اندرکاران محترم هی بنشینند و جلسه بگذارند و مقررات آی پی تی وی، وی او دی، او تی تی و ممیزی و مجوز و رگولاتوری و نمایش و مجاز و غیرمجاز را بالا و پائین و اینور و اونور کنند که « چون پرده ورافتد نه تومانی و نه من ».

چه اندازه بی توجهی! و چه قدر توانمندیم در تبدیل فرصت ها به تهدید! براستی که مدیریت  خوبی نداریم و درفرصت سوزی استادیم ! راستی با این بی تدبیریها اگر هر جای دیگر دنیا بودیم حالمان بهتر نبود؟ یا تاثیر عمیق تر بر مردم روزگار خویش نمی گذاشتیم؟به قول حضرت علی (ع) آنها در کفرشان متحد و ما در ایمانمان متفرقیم که البته در میزان ایمان ما و کفر ایشان هم جای بسی تردید است  !! 

 شما را به خدا تمامش کنید، روزگاری در این کشور داشتن دستگاه ویدئو و دستگاه فاکس جرم بود ،آیا اکنون به آن ضوابط نمی خندیم؟ چرا چشمانتان را باز نمی کنید و مطابق با شرایط پرسرعت و لحظه ای و امکانات جهانی رسانه ایی تصمیم نمی سازید؟ چقدر تفرق؟ چقدر تاخیر؟ چقدرکش و قوس؟ چقدر دلسرد کردن؟ چقدرهدردادن نیروی انسانی کاربلد؟ اصلا" چقدر مقررات، چقدر ضوابط ،چقدر بوروکراسی ، چقدر پیچ و خم، چقدر مجوز، چقدر کمیته، چقدر شورا، چقدر سازمان، چقدر واحد، چقدر مسئول، چقدر امضا؟ با این وضعیت بجز ناکجا آباد مقصدی متصور است؟ 

در نوشته های مصطفی چمران می خواندم که با آن همه صفات نیکوی اخلاقی و دانش فرهنگی و فنی ، در آن شرایط اجتماعی پر از ایثار و برادری اوایل جنگ،  به خداوند از این همه تهمت و کارشکنی گلایه می کرد، من  و امثال من در این زمانه تنگ دیگر چه بگوییم !!!

خدایا هر چه تو بخواهی و هر کجا که بخواهی .

محمد جواد شکوری مقدم
هفدهم دی ماه سال یک هزار و سیصد نود چهار

anime mobile
شنبه 8 مهر 1396 02:14 بعد از ظهر
ممنون از وبلاگ خوبتون
ترجمه مقاله
سه شنبه 28 دی 1395 07:08 بعد از ظهر
ممنونم مطلب مفیدی بود. برایتان رزوی موفقیت دارم.
شیرین شادکام
یکشنبه 25 مهر 1395 02:28 بعد از ظهر
سلام هرکس که تمایل داره لطفا به سوال من جواب بده
چرا چندروزوضعیت انلاین اعضا وجستجورو غیرفعال کردین میخوام بدونم اگه امکانش هست بهم توضیح بدید کلوب چرااینطوری شده
؟ ممنون میشم.
mehdi
سه شنبه 23 شهریور 1395 02:09 بعد از ظهر
صبور باشید من شما رو میتونم درک کنم ولی خوب یه سری قانون هست که باید احترا بزاریم
معین
سه شنبه 8 تیر 1395 10:50 بعد از ظهر
سلام
به نظر من شما دارید یه نقطه کور رو توی وب میبینید که هنوز کسی قادر به دیدنش نبوده به جز اطلاعات و وزارت ارتباطات ...
تا 7 سال پیش دیدن یه کلیپ به صورت آنلاین محال بود ولی خب الان خیلی خوب جا افتاده و دقیقا فیلیمو هم برای همین زدید که قطعا سرعت اینترنت کشور بهتر خواهد شد و محدودیت ترافیکی وجود نخواهد داشت به امید روزای بهتر :-) .
sina
پنجشنبه 27 خرداد 1395 01:18 بعد از ظهر
آقای شکوری
تو این مملکت نمیشه تو حوزه اینترنت و IT پیشرفت کرد.
دمت گرم حضرت عباسی حرف دل ما برنامه نویسا و بقیه بچه های حوزه IT رو زدی
یکی از الگو های موفقی که من همیشه تو ذهنم دارم بعد از بیل گیتس و پاول آلن و مت مولونگ و تیم برنرزلی،شمایی
انشالا همیشه سالم و سرحال باشید و با خدمات عالی و‌صحبت های عالیتون،بهمون کمک کنید
مددی
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 07:06 بعد از ظهر
ای کاش resulation عکس ها و اندازش در لنزور زیادتر میشد .

هزینه دیدن فیلم در فیلیمو واقعا کمه و با 7-8 تومن میشه کلی فیلم دید . این ایده بی نظیریه
محمد
چهارشنبه 25 فروردین 1395 10:16 بعد از ظهر
سلام

در کل کار شما با آپارات و کلوب و فیلیمو و لنزو رو میهن بلاگ قابل ستایشه.
ممکنه کارهاتون کمی از زمان ما جلو باشه برای اینه برخی ها بر نمیتابن.

ای کاش آقای شکوری کمی به سرویس هاتون نگاه رقابتی داشته باشید.

- مثلا چرا در لنزور کاری نمیکنید تصاویر با اندازه بزگتر و کیفیت بهتر ریخته بشن. واقها اندازه 800-600 منسوخ شده .

- یا کاری نمیکنید که در کلوب بشه عکس رو مثل لنزور با اندازه و حجم مدیریت شده پیوست کرد. همش ریختن اینور و اونور و اشتراک دادن در کلوب سایت رو یکنواخت کرده.
کاش میشد کل پوشه یک گالری رو از لنزور به کلوب اشتراک داد نه تنها 10 عکس.
همینکارو هم میشد از آپارات در کلوب کرد . مثلا درکلوب برای هر رسانه در گوشه سمت راست میشد فولدر ویدیو ساخت و درش ویویدهارو از آپارات قرار داد در اونجا. مثل پوشه عکس خود رسانه در کلوب.


باور کنید این کارها باید باشه تا مخاطب از سرویس های خارجی به داخلی سوق پیدا کنه .
بهتره اندازه و حجم رو از آپارات و لنزور خارج کنید تا کاربران محدودیت کمتری داشته باشن. اونوقته که سرازیر میشن به کلوب و لنزور.

در بین سرویس هاتون واقعا دلم برای کلوب میسوزه .
سایت یکه با فیس بوک هم قدمته نباید انقدر افت کنه و رتبش از 4-5 ایران برسه به 30-40 ...
تنها راه نجات کلوب پیوست نا محدود عکس هست . حالا با اندازه و حجم مدریت شده .
حیفه واقعا همش اینور اونور بریزی، کلوب شده فقط محل لینک دادن ازینور اونور.. هیچی از خودش نداره .
دیگه مگه عکس چه فضایی داره، این لازمه یک سایت استاندارده..


از زحمات شما ممنونیم و متوجه خدمات شما هستیم
SorRoW
سه شنبه 24 فروردین 1395 04:47 قبل از ظهر
زیبا و جالب بود..
جهان سومی یعنی جای فرهنگ سازی دست پای مردمو ببندن که خدایی نکرده الوده نشن..
ایران به این تمدن و زیبایی با این کوتاه فکری عجیبه..
بعضی وقتا به فیلمای تلویزیونی میخندم که از خیلی فیلمای هالیوودی فاجعه تره( از نظر اخلاقی)..
مردم ایران تنها کشوری هستن که رویا رو واقعی میکنن ولی همیشه مسئولین عادت دارن دکتر حسابی ها رو بپرونن..
ارزوی موفقیت برای شما
Reza
سه شنبه 17 فروردین 1395 01:58 بعد از ظهر
هعی
شما هم دلت پره اقای شکوری
Ashkan
پنجشنبه 12 فروردین 1395 05:29 بعد از ظهر
ممنون بابت فیلیمو
واقعا خوبه
امیر
جمعه 28 اسفند 1394 08:59 بعد از ظهر
براتون آرزوی موفقیت دارم
عرفان
چهارشنبه 19 اسفند 1394 09:22 بعد از ظهر
حرفات لایک داشت شدید.. ولی کو گوش شنوا.. راستی یه پیام دادم در مورد الکسای کلوب اونم جدی بگیرید
آموزش طراحی سایت
چهارشنبه 12 اسفند 1394 03:44 بعد از ظهر
دانایی توانایی به بار می آورد ، و دانش دل کهن سالان را جوان می سازد . فردوسی خردمند
فرودین
سه شنبه 4 اسفند 1394 07:17 بعد از ظهر
سلام آقای شکوری
همین که هنوز هم سرپا هستید و مخاطب جذب می‌کنید جای تقدیر داره

اگر سعی کنید که حمایت بچه‌های وبلاگ‌نویس و مخاطب‌های آپارات (مثلن طرفدارای برنامه دید در شب) رو بیشتر به دست بیارید و حرف‌تو نبیشتر شتیده بشه، بهتر نتیجه بگیرید.خیلی از بچه‌های وبلاگنویس حتا اسم شما رو هم نشنیدند. معرفی خودتان به مردم کار بدی نیست! مگر نمونه‌های خارجی ِشما چنین کاری نمی‌کنند؟
البته در یک گفتمان کلی‌تر؛ یعنی حمایت از کسب‌وکارهای ایرانی، حمایت از بخش خصوصی ووو
البته اگه گروه‌های سیاسی از چنین متنی بهره‌برداری سیاسی کنن فکر نمی‌کنم نتیجه‌ی مطلوبی بگیرید؛ البته احتمالن از جانب شما ناخواسته بوده باشه

ارادتمند
حمیدرضا احمدزاده
یکشنبه 25 بهمن 1394 11:15 بعد از ظهر
همونطور که یه نفری همیشه میگفت:
باهم دیگه درستش می کنیم.
دوشنبه 19 بهمن 1394 10:40 قبل از ظهر
سلام
ان شالله درست بشه

من نمیگم سرویس های شما بده ، خلی هم خوب سرویس میدین ، ولی همش دارید تقلید میکنید یه ایده جدید نمیزاید
لنزور از اینستاگرام ، اپارت از یوتیوب ، کلوب از فیس بوک ،
البته با کمی تغیر
یه ایده نو فکر نو بدید تقلید کردن خیلی خوب نیست
عرفان مومنی
یکشنبه 18 بهمن 1394 01:37 قبل از ظهر
زاهد ظاهرپرست از حال ما آگاه نیست
در حق ما هرچه گوید جای هیچ اکراه نیست
حدیثه
شنبه 17 بهمن 1394 07:49 بعد از ظهر
سلام
بخاطر مردمی که می فهمند و بیشتر از اون بخاطر اون دسته از مردمی که نمی فهمند ولی دونه دونه خواهند فهمید، نا امید نشید. هدف و رسالتی بر عهده ی شماست بخاطر نبوغ و امکانی که دارید. دست نکشید.
ارتباط
دوشنبه 12 بهمن 1394 02:44 بعد از ظهر
جناب شکوری مقدم
متاسفانه شما هم از اون دست آدم های مغرورید که خیلی سریع خودشون رو گم میکنند

متاسفم واستون، شما ااز توسعه حرف نزنید!!!
شنبه 10 بهمن 1394 07:40 بعد از ظهر
قالب وبلاگت عوض کن همش سفید یه دست هست
شنبه 10 بهمن 1394 03:23 بعد از ظهر
هی روزگار
ارتباط
شنبه 10 بهمن 1394 01:26 بعد از ظهر
جناب شکوری مقدم ، لطفا ایمیل هاتون رو پاسخ بدید :)
ارتباط
پنجشنبه 8 بهمن 1394 07:56 بعد از ظهر
سلام ، وقتتون بخیر

برای ارتباط با شما مدت هاست که دنبال ایمیل و راه ارتباطی بودم

همین الان در کامنت های قبل دیدم ایمیلی رو قرار دادید در جواب یکی از کاربران.

بنده به همون آدرس ، ایمیلی رو ارسال کردم که ممنون میشم مطالعه کنید


برای ارسال این ایمیل به شما ، هفته هاست که دنبال مسیر ارتباطی بودم

متشکرم.
آریا
پنجشنبه 8 بهمن 1394 01:36 بعد از ظهر
جناب شکوری مقدم ! ممنون میش اگر پاسخ بدید
آریا
جمعه 2 بهمن 1394 11:09 قبل از ظهر
سلام

جناب شکوری ، راه ارتباط با شما چگونه است ؟

تماس با ما رو بستید ، ایمیل هم قرار ندادید

ممنون میشیم اگر راه ارتباطی رو باز بگذارید !
کار مهم باهاتون داریم
ناصر
پنجشنبه 1 بهمن 1394 09:14 بعد از ظهر
با سلام و احترام
همین دیروز تو این فکر بودم که آپارات چقدر پارتی و آدم داره که فیلتر نمیشه واقعآ جواب خدا بود این مطلب رو دیدم .
راستی خوشحال میشم از سرویس ما دیدن کنید و راهنمایی کنید .
mamadar.ir
خوزستان
یکشنبه 27 دی 1394 10:58 بعد از ظهر
متنتون،درد دل همه بود،نا امید نشید...موفق باشید
شنبه 26 دی 1394 11:58 بعد از ظهر
عالی بود
به نظر من نباید نا امید بشیم باید ادامه بدیم تا این حساسیت از روی اینترنت از بین بره
شنبه 26 دی 1394 09:23 قبل از ظهر
مهندس الان موقعی نبود که دنیا اومدی
باید دویست سال دیگه دنیا می اومدی، برای علم روز الان ( نه علم روز ان دویست سال اینده)
دویست سال از دنیا عقب هستیم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30